Preiļu 1. pamatskolas 8.a un 8.c klases skolēni 5.Daugavpils zinātnes festivālā

Daugavpils Universitāte un Dabas izpētes un vides izglītības centrs rīkoja unikālu pasākumu – 5. Daugavpils Zinātnes festivālu, kurš notika no šī gada 8. – 12. novembrim. Zinātnes festivāls ir pasākums, kura laikā sabiedrībai tiek dota iespēja iepazīt tuvāk zinātnes pasauli, pavērot, kā tā tiek izmantota mūsu ikdienas dzīvē, ražošanā un uzzināt jaunus un pārsteidzošus faktus par labi zināmām un ierastām lietām un procesiem. Zinātnes festivāla mērķis ir vienkāršā, uzskatāmā un saprotamā veidā izglītot sabiedrību par tai aktuālām tēmām, skaidrot dažādas problēmsituācijas, kā arī rosināt jauniešus pievērsties zinātniskiem pētījumiem. Tā ir lieliska iespēja skaidrot sabiedrībai dažādu zinātņu jomu pētījumus, vides aizsardzības, jaunāko tehnoloģiju, ražošanas īpatnību u.c. jautājumus.
Trešdien, 10.novembrī, festivāla nodarbības apmeklēt uz jaunas zināšanas gūt devās 8.a un 8.c klašu skolēni. Festivāla programmā tika paredzēts darboties bērnu zinātnes centrā „ Tehnoannas pagrabi” - Bērnu zinātnes centrs „Tehnoannas pagrabi” ir vieta, kur atdzīvojas rotaļlietas, darbojas modeļi un kur var iepazīt cilvēka maņu orgānu daudzveidīgo pasauli. Tas ir tikpat jautri, cik izglītojoši, kad ikdienišķas lietas atklāj daudz ko pārsteidzošu! Mainīgas interaktīvas ekspozīcijas tiek veidotas no aizraujošām priekšmetu kolekcijām + zinātniski tehniskām spēlēm un objektiem, kas papildinās ikviena zināšanas un iepriecinās gan bērnus, gan pieaugušos. Tas ir tikpat jautri, cik izglītojoši, kad ikdienišķas lietas atklāj daudz ko pārsteidzošu! Skolēni varēja darboties jomās:
· Planetārijs
· Optiskas ilūzijas
· Greizie spoguļi
· Māja bez sienām
· Kustīgas rotaļlietas
· Kaleidoskopi
· Skaņas ātrums
· ...Sajūtas...
Bērnu zinātnes centra „Tehnoannas pagrabi” aizsākumi meklējami 1995. gadā, kad Tehniskās Jaunrades nama (tagad – „ANNAS 2”) skolotāju entuziastu grupa noorganizēja vienu nedēļu ilgu izklaides pasākumu bērniem. Tas ieguva milzīgu popularitāti visā Latvijā, un līdzīgi pasākumi tika veidoti arī 1995. un 1996. gada Ziemassvētkos.
  Skolēni varēja iepazīt  IT iespējas izglītībā & Programmēšanas laboratoriju mazajiem. Notikaizglītības atvērtā pirmkoda programmatūras iespēju demonstrējumi. Mini robotu paraugdemonstrējumi. Programmēšana valoda LOGO mazajiem (7-12 gadi). Bērniem un pieaugušajiem tika dota iespēja izmēģināt sevi programmētāja lomā un vadīt virtuālu „bruņurupuci”.
Skolēni varēja noskaidrot Kā top DNS?
Izrādās, ka DNS nav nemaz tik sarežģīts! Ikviens var izveidot savu telpisku DNS modeli, tomēr tam ir vajadzība izveicība un pacietība un ne visiem tas izdevās.
„ Man ļoti patika planetārijs un arī senās rotaļlietas. Īpaši interesanti bija triki ar spoguļiem un eksperimenti ar tausti” ( Arta)
„ Man ļoti patika planetārijs, jo tādā biju pirmo reizi ” (Mārtiņš)
„ Patika kad skaidroja kā upēs veidojas atvari un kā var izglābties, ja iekļūs tajā ” ( Katrīna)
„ Man ļoti patika dažādi eksperimenti un planetārijs. Tur bija iespējams apskatīt zvaigžņu novietojumu dažādās pasaules malās. Patika arī lekcija par DNS, kur paši varējām izgatavot DNS paraugu. Bija interesantas un brīnumaisnas laietas, ko mums demonstrēja festivāla organizatori. ” (Agnese)

8.a klases audzinātāja Mairita Grišule