Preiļu 1. pamatskolas 8. - 9. klašu skolēni 5.Daugavpils zinātnes festivālā

Kā katru gadu, arī šogad 11. novembrī Preiļu 1. pamatskolas 8. - 9. klašu skolēni devās izzināt un atklāt ko jaunu uz „Zinātnes festivālu” Daugavpils Universitātē.
Visaizraujošāk bija darboties Zinātnes pilsētiņā „Tehnoannas pagrabi”. Tur atradās pilns visdažādāko pārsteigumu. Gan brīnumu galdiņš ar dažādiem atjautības un apķērības elementiem. Nācās krietni vien palauzīt galvas, lai uzminētu kā vienu vai otru uzdevumu ar „āķi” var veikt. Lai atrisinātu dažus, bija jāatceras fizikas likumi un tie jāpielieto.
Kā eksponāti un fizikas likumu pārbaude dzīvē stāvēja krēsli ar daudzām naglām sēdekļa vietā. Likās briesmīgi uz tiem apsēsties, bet tā kā spiediens sadalās pa visām naglām, tad izrādījās, ka var arī tā sēdēt.
Daudz interesanta uzzinājām lekcijā par parazītiem, kas mīt dzīvniekos, kā ar tiem sadzīvot un cīnīties.
Skolēni varēja apskatīt 3D tāfeli un uzzināt, ko tā spēj. Visi pasaules priekšmeti atrodas telpā, bet lai to ieraudzītu, būtiski ir trenēt acis un citas maņas telpiskajā izpratnē, bet lai trenētu telpisko izpratni, ir nepieciešama vieta un lieta, kur un kā to iepazīt.
Interesentiem tika dota iespēja pavingrināties programmēšanā un izveidot kādu nelielu piemēru, kā tas viss notiek. Piemēram, dators pēc sastādītas programmas zīmē dažādas ģeometriskas figūras.
Skolēni redzēja dažādus demonstrējumus un darbnīcas; kas vulkānam vēderā, lietu otrā dzīve, mašīnas – robotus.
 
Preiļu 1. pamatskolas fizikas skolotāja Laila Vibornā