Izstāde „Rotaļu pasaule”

 17. janvārī Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs atklāja jaunu izstādi „Rotaļu pasaule” Preiļu 1. pamatskolas muzeja telpā. Daļa izstādē aplūkojamo priekšmetu ir no muzeja krājuma, bet galvenokārt tie nāk no privātpersonu kolekcijām un savākti Preiļu Valsts ģimnāzijas skolēnu akcijā „Padomju laika bērnība”.
    Izstāde raksturo rotaļu un spēļu mantiņu lomu bērnu attīstībā un audzināšanā, 20. gadsimta otrajā pusē līdz 80. gadu beigām, t. i. pēckara Padomju Latvijas laikā un sniedz nelielu ieskatu rotaļlietu vēsturē Latvijā un pasaulē. Vairāk akcentētas ir bērnu mīļākās rotaļlietas: lelles, lāči, galda un sporta spēles, kā arī rūpnīcā „Straume” ražotās mehāniskās rotaļlietas un Dobeles „smaržīgie” gumijas zvēriņi. Padomju bērnu ikdienu, svētkus, apģērbu un rotaļas ilustrē fotogrāfijas. Izstādi papildina bērnu un māmiņu apģērbi, kuri liecina par tā laika modi. Uz padomju plašu atskaņotāja var klausīties bērnu dziesmas no tā laika multiplikācijas filmām un pasakas.
    Izstādē atspoguļotā bērnība faktiski tika aizvadīta zem padomju simbolu zīmes, ikdienā lielu lomu spēlēja iepazīstināšana ar Iļjiču, padomju kosmonautikas sasniegumiem, padomju strādniekiem, bet svētki svinēti 8. martā – Māmiņu diena, 1. maijā – Darba svētki, 9. maijā – Uzvaras diena, 7. novembrī – Oktobra revolūcijas diena. Ar padomju skolēnu – oktobrēnu un pionieru ikdienu var iepazīties blakus telpā iekārtotajā  ekspozīcijā par Preiļu skolu vēsturi.
    Izstādes apmeklētājiem tiks piedāvāta iespēja iesaistīties muzeja izglītojošajā programmā „Nāc spēlēties!”, kuras laikā varēs uzspēlēt kādreiz populāras galda spēles „Cirks”, „Loto”, dambrete, arī muzeja speciālistu izveidoto galda spēli „Māla ceļš”. Kopā iemācīsimies spēlēt vienu no vissenākajām galda spēlēm „Bekgemons” (5000 gadus sena). Izstādes laikā darbosies koka, lupatu un dzijas lellīšu darbnīcas.
    Izstāde būs atvērta līdz 31. jūnijam. Rotaļu pasaulē aicināsim  atcerēties 8. marta svinēšanu padomju laikā un stāstīt par Sibīrijā pavadīto bērnību 25. martā.