Uz Latvijas - Krievijas robežas viss mierīgi.

     3. oktobrī Preiļu 1. pamatskolas 9. klašu skolēni devās skolas finansētā mācību ekskursijā uz Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes Grebņevas I kategorijas robežkontroles punktu un Valsts robežsardzes koledžu Rēzeknē.


     Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes Grebņevas robežkontroles punktā skolēni tika iepazīstināti ar robežsarga profesiju, pienākumiem, dienestā izmantojamiem speclīdzekļiem, kā arī ar ikdienas darbu, kas saistās ar valsts robežas šķērsošanu.
     Dienas otrajā pusē skolēni apmeklēja robežsardzes koledžu Rēzeknē. Tā bija lieliska iespēja, iegūt informāciju par mācību procesu un karjeras iespējām Valsts robežsardzē, uzzināt par uzņemšanas noteikumiem un kārtību skolā.


Rēzeknes koledžas muzeja darbiniece ar lielu aizrautību stāstīja par robežsargu darbu un to apmācību. No ekskursijas vadītājas izskanēja: “Ja cilvēks jūt, ka viņš var šo darbu paveikt, ja patīk nēsāt formas tērpu, ja ir iekšējā disciplīna, piemīt atbildības sajūta, droši var iet mācīties uz robežsargu koledžu. Pēc iestājpārbaudījumiem dod vienu mēnesi kā pārbaudes laiku, kad uzņemtie var mācoties izjust, vai viņi spēs strādāt robežsardzē. Ja viņi spēj izturēt to režīmu, disciplīnu, tad paliek mācīties, ja nespēj – aiziet.”
Ar aizrautību skolēni klausījās kinologu stāstījumā par savu darbu, kā arī vēroja nelielus paraugdemonstrējumus ar dienesta suņiem.
    Iepazīstoties ar koledžu, mēs sastapām Preiļu 1. pamatskolas absolventus, kuri ir izvēlējušies šo atbildīgo profesiju.
Iespējams, ka šī ekskursija parādīs izglītības un karjeras ceļa virzienu kādam no skolēniem, un liks aizdomāties par robežsarga profesiju nākotnē.
    Skolēnu atsauksmes:
“Tur bija interesanti un varēja uzzināt par robežsargu darbu, kas pēc manām domām bija noderīgi. Instruktori ļoti labi un smalki visu paskaidroja.” (Lauris)
“Mācību ekskursija, kuru mēs apmeklējām, bija ļoti interesanta. Es uzzināju daudz ko jaunu. Nekad neesmu bijusi tur un redzējusi kā viss notiek, kas un kā tur strādā, kā tur kas izskatās, bet tagad zināšu. Ieklausoties stāstītajā par Rēzeknes Robežsardzes koledžu, radās motivācija iet mācīties.” (Aivita)
“Man robežkontroles punktā Grebņevā ļoti patika tas, ka mums parādīja, kā tiek pārbaudīti dokumenti. Es nezināju to, ka pasē un ID kartē ir zīmējumi, kurus ar neapbruņotu aci nevar redzēt, ja nemaldos varēja redzēt ar ultravioletās gaismas palīdzību. Valsts robežsardzes koledžā mums izstāstīja, kādi ir studentu saspringtās dienas grafiki. Visvairāk palika atmiņā tas, ka jau iestājoties koledžā tev maksā algu, un pēc gada mācīšanās tiek garantēts darbs. Valsts robežsardzes koledžā arī tiek mācīti kinologi. Koledžas teritorijā ir sporta komplekss, kopmītnes, kinologu nodaļa un mācību korpuss. Pirmo mēnesi visi ģērbjas kā kurš vēlas, bet pēc mēneša visiem tiek dotas uniformas. Iespējams pēc pāris gadiem būšu tur students, ja apstākļi nemainīsies.” (Dinārs)
“Es biju izbrīnīta, ka šajā skolā mācās arī meitenes, un to ir diezgan daudz. Ekskursijā  es uzzināju daudz ko jaunu, ko agrāk vispār nebiju zinājusi un redzējusi. No brauciena es guvu tikai pozitīvās emocijas.” (Laine)

Informāciju apkopoja skolotājas Anna Dzidra Bernāne un Vija Caune