Skaļās lasīšanas sacensības

    2018. gada 6. decembrī  Preiļu 1. pamatskolas bibliotēkā notika Skaļās lasīšanas sacensības 1. kārta.
   

LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi (LBJLP), bibliotēkām un skolām visā Latvijā 2017. gada septembrī uzsāka jaunu lasīšanas sacensību, kurā piedalās 5. un 6. klašu skolēni. Tā guva plašu atsaucību visā Latvijā, tādēļ šogad ar lielu aizrautību tajā iesaistījās 20 mūsu skolas audzēkņi, kuriem  ļoti patīk lasīt. Kā jau katrā konkursā, skolēnu sniegumu vērtēja kompetenta žūrija, kas ņēma vērā grāmatas izvēli, dikciju, lasīšanas tempu, emocionalitāti. Sacensība bija spraiga un interesanta.

Nākamajā kārtā mūsu skolu pārstāvēs 6 dalībnieki: Artis Sparāns, Undīne Stalidzāne, Laima Tumašova, Ramona Dārta Ivdre, Līva Rupme, Katrīna Vasiļevska. Veiksmi reģionālajā finālā!
    Ideja par kampaņas rīkošanu ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau 26 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu. Savukārt Latvijā iniciatīva ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Kā liecina PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study – Starptautiskais lasītprasmes novērtēšanas pētījums) 2016. gada pētījums, Latvijas skolēni paši sevi ierindo 4. vietā no beigām 50 valstu konkurencē. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta arī pašapziņas celšanai, kā arī zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai.
    Skaļajai lasīšanai audzēkņi bija izvēlējušies ļoti dažādas grāmatas, sākot no klasikas darbiem, piemēram, A. Lindgrēnes grāmatas “Ronja – laupītāja meita” līdz pasaulē ļoti populārai Džefa Kinnija grāmatai "Grega dienasgrāmata". Galvenais sacensību kritērijs – izrādīt cieņu lasītāju izvēlei un veicināt tikai pozitīvas emocijas, kas saistītas ar lasīšanu.

Žanete Beča, latviešu valodas un literatūras skolotāja