Preiļu 1. pamatskolas skolēni Zinātnes festivālā

   Jau ceturto gadu Daugavpils Universitāte organizē Latvijā unikālu pasākumu – 4. Daugavpils Zinātnes festivālu, kurš norisinājās no 9. līdz 13. novembrim. Šogad festivāla programmā bija iekļautas dažādas aktivitātes: atklātās lekcijas, darbnīcas, diskusijas, prezentācijas, izstādes, konkursi, skolēnu zinātniskais parlaments u.c. visdažādākajās zinātņu jomās: bioloģijā, vides zinātnē, literatūrā, mākslā, socioloģijā, ekonomikā, vēsturē, fizikā, pedagoģijā, biotehnoloģijās, ģenētikā, informāciju tehnoloģijās, fizioloģijā u.c.
      13. novembrī 49 Preiļu 1. pamatskolas skolēni devās iepazīties ar festivāla piedāvātajām iespējām un nokļūt, nu gluži vai, piedzīvojumu pasaulē. Uzmanību! Apkārt spriņģo milzu mārītes! Mūs interesē kukaiņi. Jau ieejot, ciemiņus sagaidīja mārītes - roboti, kas pārvietojās pa foajē. Turpat netālu sastinguši brīnuma gaidās – citi meža iemītnieki – lūsis, lapsa, zaķis.
     Lekcijā un diskusijā „No mušas līdz zilonim” skolēni uzzināja interesantus faktus par bioloģisko daudzveidību Latvijā un pasaulē, par vēl neizpētītām sugām , par ļoti sīkiem organismiem, kas dzīvo mums līdzās.
    Skolēni ar aizrautību sekoja līdzi  eksperimentiem ar bērnu rotaļlietām un to darbības principu izzināšanai. Lai izprastu, kā un kāpēc tas notiek, pēc kādiem fizikas likumiem tas darbojas, bija jāņem talkā erudīcija un, protams, zināšanas , kas iegūtas mācību stundās.
      Kā iekārtot akvāriju un uzturēt to? Kā pareizi kopt zivtiņas? Kādus ūdensaugus izvēlēties? Uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem varēja rast atbildes atklātajā lekcijā „Akvārija mazie iemītnieki”.
    Citā lekcijā savukārt skolēni varēja klausīties par dabas aizsardzību. Diskutēt un rast atbildes uz vēl nezināmo. Izvērtēt vai mēs saimniekojam pareizi. Un aizdomāties, kas var notikt, ja apsaimniekošana nenotiek saskaņā ar dabas aizsardzības likumiem.
     Pēcpusdienā visi devās veselības maratonā, lai noteiktu praktiski savas fiziskās veselības rādītājus – svaru, augumu, līdzsvara izjūtu, lokanību, asinsspiedienu, sirds pulsu utt., kā arī uzklausītu kompetentu speciālistu ieteikumus.
   Skolēnu atsauksmes: ”Man īpaši patika roboti – vaboles un mikroskopi. Kā arī veselības pārbaude. Ieva.
  Man ļoti patika. Bija interesanti. Uzzināju daudz jauna. Baiba.
  Pasākums bija aizraujošs. Domāju, ka šādi pasākumi būtu jārīko biežāk. Lauma.
  Man patika pētīt ķērpjus, kā veido māla izstrādājumus. Pirmo reizi biju auditorijā, kur jutos kā studente. Sintija.
  Vēl patika biz-biz-mārītes, kuras visapkārt braukāja un triecās kājās. Anna.
  Šis brauciens bija izdevies lieliski. Kintija.
    Daugavpils Zinātnes festivāla mērķis ir parādīt, ka zinātne nav kaut kas tāls, netverams un neizprotams, bet gan ikvienam pieejama. Turklāt festivāla laikā skolēni varēja iegūt jaunas zināšanas, papētīt kādu sev interesējošu tēmu dziļāk, kas var ietekmēt nākamās profesijas izvēli.
      Skolēnu piedzīvojumiem Zinātnes festivālā līdzi sekoja skolotājas
Laila Vibornā, Mairita Grišule, Digna Prodniece, Ieva Babre