Preiļu 1. pamatskolas skolēni "Zinātnieku nakts" viesi Daugavpils Universitātē.

24. septembrī 24 erudītākie un aktīvākie Preiļu 1. pamatskolas devīto klašu skolēni piedalījās Daugavpils Universitātes organizētajā pasākumā „Zinātnieku nakts.” Daugavpils ir tikai viena no 6 Latvijas pilsētām, kur notiek interesantas, izzinošas un aizraujošas aktivitātes visām paaudzēm jau 4. gadu pēc kārtas.

Diskusiju „Zinātnieku nakts tējnīcā” vienkāršā un skolēniem saprotamā valodā, vadīja Maija Burima. Atmosfēra bija lieliska – katrs varēja ieņemt sev ērtāko vietu - uz spilvena, paklāja, krēsla vai celma un baudīt tēju ar cepumiem. Arī diskusijas dalībnieki - DU rektors, profesors Arvīds Barševskis un rakstniece Inga Ābele jutās nepiespiesti un atraisīti. Deviņdesmit minūtes aizskrēja nemanot. Bioloģija un literatūra - it kā nesavienojamas zinātnes, bet ja cilvēks literāts kopš bērnības interesējas par dzīvo dabu, tad arī savos darbos spēj precīzi un saistoši raksturot dzīvnieku un cilvēku attiecības. Savukārt, biologs, kurš aktīvi un ar panākumiem vada Daugavpils Universitāti, vienmēr ir interesējies par bioloģiju nedaudz citādāk nekā vairums viņa amata brāļu. Viens otru papildinot, biologs un rakstniece spēja bērnu, jauniešu un pieaugušo prātus aizraut ar stāstījumu – par zirgiem, mizgraužiem, ežiem, vāverēm, iršiem, saviem ceļojumiem uz Sibīriju un viesu uzņemšanu tepat Latvijā. Visapkārt varēja redzēt acīs mirdzumu – varbūt šobrīd mums visiem pietrūkst vienkāršu cilvēcisku sarunu, jo slēdzot tējnīcu, visiem vēl ilgi sirsniņas juta kņudēšanu. Paldies Diānai Soldānei („ZN” koordinatore DU) par uzaicinājumu piedalīties tējnīcas diskusijā.

Tropu meža stūrītī bija dzirdamas frāzes „ak, šausmas...” „es to zarukukaini starp zariem nepamanīju...” „tik lieli prusaki...” „un kādas ķirzakas...” Viens īpatnis bija ļoti ērti iekārtojies uz kāda apmeklētāja mugursomas, laikam vēlējās „emigrēt” Universitātes ziemas dārzs ar Latgales Zooloģiskā dārza atbalstu un palīdzību bija pārvērsts tropu mežā.

Kurš gan sēņotājs 2 stundu laikā, spētu atrast ap100 dažādu sēņu sugu? Daugavpils Universitātes un Dabas muzeja zinātniekiem tas bija pa spēkam. Katrai sēnei klāt pievienots apraksts ar sugas nosaukumu latviešu, krievu un latīņu valodā, par sastopamību, augšanas vietām un izmantošanas iespējām.

Skolēni ar prieku piedalījās dažādās darbnīcā, kur katrs pēc savas gaumes varēja izkrāsot sev mīļu koka lietiņu, izgatavot skaistu rožu pušķi no kļavas lapām vai krāsainā papīra, piedalīties interaktīvās viktorīnās.

Arī pedagogi varēja iegūt sev informāciju par notiekošo, jaunumiem un iespējām dabaszinātņu un matemātikas priekšmetos Latvijā. DU viesojās DZM komanda, projekta eksperte bioloģijā Mag.biol. Liesma Āboliņa pastāstīja par iespējām, kuras sagaida ikvienu pedagogu un skolēnu 7. – 9. klašu grupā, ja vien ... klases telpā ir jaunās tehnoloģijas – dators un projektors. Tas ir minimums, kas nepieciešams, lai varētu pilnvērtīgi izmantot lieliski izveidotos materiālus. Daļa materiālu – gan skolēniem, gan skolotājiem jau pieejami www.dzm.lv . Varam vēlēt projektā iesaistītajiem – izdošanos materiālu izveidē un līdzekļu piesaistē. Mēs sev – kabinetus, kuri nodrošinātu esošo un topošo materiālu izmantošanu jau šogad, jo katrs izveidots materiāls noveco. Pasaulē ik dienu zinātnieki atklāj ko jaunu, līdz šim nezināmu. Var izrādīties, ka milzīgais darbs, līdzekļi un cilvēku resursi, kuri tika ieguldīti un vēl līdz 2011. gada 31. oktobrim ieguldīs projektā, var būt bezjēdzīgi, jo lielākajā daļā Latvijas pamatskolu, tajā skaitā arī Preiļu 1. pamatskolā (viena no lielākajām pamatskolām valstī) šobrīd šādu iespēju nav.

Šī zinātnieku nakts Daugavpilī bija nedaudz citādāka, bet tādēļ ne sliktāka kā iepriekšējās, jo cilvēciskais faktors ir ļoti nepieciešams un to te varēja smelties pār pārēm.

Skolēnu gaitām sekoja un ar interesi visās aktivitātēs piedalījās Preiļu 1. pamatskolas skolotājas Digna Prodniece, Laila Vibornā un Ieva Babre.