Mācību ekskursija uz Rīgu

    10. un 11. oktobrī 9.b; 8.a; 8.b; 8.c; 7a; 7.c. devās mācību ekskursijā uz Rīgu, kur Meža parka Lielās estrādes telpās apmeklēja izstādi „Iepazīsties – Koks!” Īpašu paldies mēs sakām Latvijas kokrūpniecības federācijai, jo uzaicināja uz šo jauko izstādi un sponsorēja divus braucienu izmaksas uz Rīgu un deva iespēju gida pavadībā iepazīties ar izstādes eksponātiem Preiļu 1. pamatskolas 82 skolēniem un 7 pedagogiem.
    Izstādes „Iepazīsties – Koks!” mērķis ir parādīt Latvijas meža nozari, izceļot katra posma – meža audzēšanas, aizsardzības, izstrādes, koksnes pārstrādes – sasniegumus. Īpaši ir izcelts bērzs, kurš padomju laikos nepamatoti tika uzskatīts par meža nezāli. Apmeklējot izstādi uzzinājām, kā iegūst finieri, kāds ir finiera pielietojums dažādās industrijas un kāpēc tieši finieris ir kļuvis par vienu no visplašāk pielietojamajiem koka materiāliem, kuru izmanto galdniecībā, būvniecībā, autobūvē, kosmosa izpētē, kuģubūvē. Skujkokiem, īpaši priedei, ir atvēlēta visplašākā izstādes telpa, jo šī ir dominējošā Latvijas koku suga, un tās rūpnieciskajai pārstrādei Latvijā ir senas tradīcijas. Atsevišķu ekspozīcijas daļu aizņem granulas, šķelda un citi no koksnes pārpalikumiem izgatavoti produkti, kuri aizvien plašāk tiek izgatavoti Latvijā, samazinot papīrmalkas eksportu uz ārvalstīm. Ekspozīcijās, kurā izstādīts osis, ozols, alksnis un melnalksnis uzzinājām, kādi dabiskie faktori ietekmē oša populācijas samazināšanos un kāpēc Latvijā ir maz ražošanā izmantojama ozola, kura stumbri glabā zāģiem bīstamas vēstures liecības – lodes, sprāgušu lādiņu daļas, stumbros ieaugušas ķēdes un dzeloņstieples. Arī izskaidroja kāpēc šķietami mazvērtīgais produkts – koka palete, patiesībā nemaz tik mazvērtīgs nav, jo tā izgatavošanā izmanto bojātu un praktiski tikai kurināmajam derīgu koksni. Apmeklējot šo, izstādi uzzinājām, ka izmantojot īpašas tehnoloģijas mazvērtīgo koksni, pārvērš izturīgā un vieglā materiālā. Par tā izturību varējām pārliecināties aplūkojot un pavizinoties ar īpašu koka mašīnu. Lai apmeklētāji labāk izprastu koka pielietojamību būvniecībā, izstādē izvietoti vairāki māju un ēku daļu modeļi. Savukārt izstādes pirmajā stāvā ir iekārtota stilizēta dzīvojamā māja, kurā ar Latvijā ražotām mēbelēm apmēbelētas vairākas istabas – vannas istaba, priekšnams, ēdamistaba, bērnu istaba, kabinets, viesistaba, guļamistaba. Uzzinājām kāpēc Latvijas mēbeles vairāk ir sastopamas Eiropas valstu mājās un dzīvokļos, nekā pašā Latvijā.
Skolēnu atziņas par redzēto un dzirdēto:
  • Izstāde ļoti patika, jo es uzzināju, ka Latvijā ražoto finieri izmanto, eksportē uz ārzemēm un izmanto automašīnu Mercedes – Benz ražotnē, kā arī izgatavo laivas. (Sandis)
  • Interesanti bija uzzināt, cik kubikmetru koka izaug dienā, mēnesī gadā. (Dita)
  • Ar interesi vēroju mēbeles, kuras ražo no Latvijā izaugušiem kokiem, ļoti patika pabraukt ar koka mašīnu. (Maija)
  • Nostiprinājās mana pārliecība, ka Latvijas kokiem ir liela perspektīva. Attīstoties industrijas, palielinās cilvēkiem iespēja nopelnīt. Pārsteidza fakts, ka pat gaterī strādājošiem cilvēkiem ir jāprot svešvaloda. Tā kā mēs ļoti daudz eksportējam, tad mums jācenšas mežus atjaunot. (Santa P.)
  • Es uzzināju, ka no koka var izgatavot ne tikai mēbeles, beta arī mašīnas, laivas un pat kleitas, ka bērzs padomju laikos bija nezāle, bet mūsdienās tas ir ļoti populārs kā materiāls. (Santa D.)
  • Agrāk īsti nezināju, cik ātri aug mežs, toties tagad es zinu, kas aug pietiekami ātri, lai tas atjaunotos. Latvija uz ārzemēm eksportē mēbeles, finieri, granulas un cita veida kurināmo. (Guna)
  • Apmeklējot izstādi uzzināju, kur plašāk izmanto finieri, kā to ražo un kādi blakusprodukti apstrādājot tiek iegūti. (Ausma)
  • Latvijā gada laikā koksnes izaug tik daudz, ka no tās varētu uztaisīt kāpnes līdz mēnesim. (Artis)
    Papildus vēl mēs apmeklējām Rīgas medicīnas muzeju, kur skolēni iepazinās ar medicīnas attīstības pirmsākumiem, kā arī iepazīties ar tālaika izplatītākajām slimībām un to ārstēšanas metodēm. Jauno laiku ekspozīcija sniedza ieskatu par straujo medicīnas progresu. Ekspozīcijas apskate noslēdzās ar Latvijas medicīnas sasniegumiem. Tāpat bija iespēja pabūt Saeimas namā, kurā tagad darbojas Latvijas Republikas Saeima. Iepazināmies ar mūsu valsts parlamenta ikdienas darbu, kā arī apskatījām Saeimas nama unikālo arhitektūru un vēsturi, kā arī izmantojām citas papildus aktivitātes.
    Audzinātājas.